- exciting design brings retro vibes to the salon
- made of 100% polyester
- anti-static
- water-repellent
- washable at 30°C
- with straight collar and adjustable double hook fastener
You are a hairdressing wholesaler?
Login
You are a hairdresser?
Find a distributor
Article number:
14102609
Product information
The HAIR FEVER haircut cape brings the feeling of the late 70s back to the salon! Inspired by the cult era, the colorful party design with the lettering "Everyday Hair Fever" radiates pure retro vibes, is reminiscent of the legendary disco nights and evokes memories of the iconic fashion and music of the 70s. Made of 100% polyester. The elasticated collar with adjustable hook fastening ensures a comfortable fit and secure hold.
Material properties: washable at 30 °C, antistatic, water-repellent.
Technical information
| antistatic | yes |
|---|---|
| colour | colorful |
| light | yes |
| type of cape | Hair cutting cape |
| washable at (C°) | 30 °C |
| water-repellent | yes |
| width | 130 cm |
| length | 140 cm |
| closure type | with elastic collar with double hook fastener |
| material | 100 % polyester |
More information about the product in the catalogue on page:
172