- revolutionary bristle combination of straight and wavy bristles
- straight bristles guarantee the best glide
- wavy bristles grip the hair and thus ensure optimum control during styling
- ionic bristles with antistatic properties
- heat-resistant
- non-slip, ergonomic handle
- ceramic-coated brush body for best heat distribution
- Packaging content: 1 piece(s)
Article number:
14102547
Product information
The revolutionary bristle combination of straight and wavy bristles guarantees breathtaking styling results and a healthy, shiny, brillant finish. The straight ionic bristles guarantee the best glide through the hair and reduce static charge. The wavy bristles grip the hair and thus ensure optimum control when styling to achieve any look. Thanks to the non-slip handle material and ergonomic design, every grip is secure. The ceramic coating on the brush body distributes heat evenly for quick drying results.
Technical information
| antistatic | yes |
|---|---|
| barrel material | Aluminum |
| bristles with ball tips | without ball tips |
| brush type | Hair dryer brush / round brush |
| brush type | Round brush |
| colour | white-grey |
| diameter | 41 mm |
| hair type | all hair types |
| heat resistant up to (°C) | 220 °C |
| with compartment tip | yes |
| Contents (pcs.) | 1 Stk |
| bristle material | Nylon |
| diameter barrel (mm) | ø 25 mm |
| material | Aluminum, nylon |
More information about the product in the catalogue on page:
146