- made of aluminum with silikone surfaces for non-slip hold of the hairdryer
- for wall mounting or for adhesive attachment, e.g. to service carts
- fits high-speed hairdryer (T-shape) with diameter: 5.8 cm
- mounting accessories included
- Packaging content: 1 piece(s)
You are a hairdressing wholesaler?
Login
You are a hairdresser?
Find a distributor
Article number:
14102552
Product information
Hairdryer holder especially for high-speed hairdryers (T-shape) with a diameter of 5.8 cm. Made of aluminum with silicone surfaces for non-slip hold of the hairdryer. Suitable for wall mounting or for adhesive attachment onto service carts. Mounting accessories (screws, dowels and adhesive strips) included in delivery.
Delivery contents
Hairdryer holder, screws, dowels and adhesive strips
Technical information
| application | Wall mounting, adhesive mounting on work trolley |
|---|---|
| colour | black |
| compatible models | SYNFONIA, LUMYNA, FANTASYA |
| diameter | 5,8 cm |
| height | 5,8 cm |
| width | 8,2 cm |
| depth | 5,8 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| material | Aluminum |