- high-quality, shape-retaining seat cushion
- star base in classic design
- innovative CliCTEC® WHEELS: cleaning in seconds by tool-free disassembly
- in seat height M: height-adjustable from 58 - 76 cm
- Packaging content: 1 piece(s)
ROUND SEAT: Shape-resistant seat cushion (ø 34 cm) and elastic thanks to high-quality cold foam. Durable, abrasion resistant and easy to clean due to excellent upholstery. Exclusive all-aluminum flange for the gas lift. Other upholstery colors available on request!
STAR BASE: Solid manufacturing from full aluminum. Star base design with slight curves reinterpreted in a classic design language. Secure fit of the gas lift due to reinforced cone. Reliable technology and durability, tested and certified by TÜV Rheinland and BIMFA.
INNOVATIVE CliCTEC® WHEELS: Cleaning in seconds due to tool-free disassembly.
QUALITY GAS LIFT: Stop buffer to protect the spine when lowering the seat. Tested and certified by TÜV Rheinland and BIFMA.
Available in seat height M: height-adjustable from 58 - 76 cm.
| colour | silver |
|---|---|
| compatible rollers | CliCTEC® |
| height adjustable | yes |
| star base | CLASSIC |
| type of wheels | skate wheel |
| weight capacity (kg) | 200 kg |
| with backrest | no |
| height | 58 - 76 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| height seat cushion (cm) | 7,5 cm |
| seat cushion dimensions | ø 34 cm |
| seat height | M |
| size | M |
| wheels | CliCTEC® |
More information about the product in the catalogue on page:
39