- made of 100% polyester
- elasticated collar and adjustable double-hook closure
- washable at 60 °C
- antistatic and water-repellent
- extra large (L x W): 160 x 150 cm
- Packaging content: 1 piece(s)
You are a hairdressing wholesaler?
Login
You are a hairdresser?
Find a distributor
Article number:
14102238
Product information
Extra large cape made of 100% polyester with a elasticated collar and adjustable double hook closure.
Material features: washable at 60 °C, antistatic and water-repellent.
Delivery contents
Cape
Technical information
| antistatic | yes |
|---|---|
| colour | black |
| type of cape | Hair cutting cape |
| washable at (C°) | 60 °C |
| water-repellent | yes |
| width | 150 cm |
| length | 160 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| closure type | Double hook closure |
| material | Polyester |
More information about the product in the catalogue on page:
179