- adjustable backrest for ergonomic sitting
- HAIRPROOF wheels
- height adjustable, available in 2 seat heights
- Packaging content: 1 piece(s)
Article number:
14102158
Product information
High-quality imitation leather cover. Round seat with adjustable backrest for ergonomic sitting.
Plastic star base with 5 HAIRPROOF wheels: rubberized wheels that do not pull in cut hairs, especially suitable for hard floors (ceramic tile, laminate, parquet, vinyl, PVC).
2 seat heights available:
- S: height-adjustable 50 - 65 cm; white
- M: height-adjustable 53 - 73 cm; black
Delivery contents
Roller stool consisting of seat, gas lift, foot cross, 5 casters
Technical information
| colour | black |
|---|---|
| compatible rollers | HAIRPROOF |
| height adjustable | yes |
| seat shape | Round seat |
| star base | CUT | TRIM | FADE |
| type of wheels | Silicone castors |
| weight capacity (kg) | 110 kg |
| with backrest | yes |
| height | 53 - 73 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| height adjustable from-to (cm) | 53 - 73 cm |
| height seat cushion (cm) | 6 cm |
| seat cushion dimensions | ø 34 cm |
| seat height | M |
| size | M |
| wheels | HAIRPROOF |
More information about the product in the catalogue on page:
45