- material: 100% polyester
- water-repellent
- antistatic
- washable at 30 °C
- elastic collar with adjustable double-hook closure
- Packaging content: 1 piece(s)
You are a hairdressing wholesaler?
Login
You are a hairdresser?
Find a distributor
Article number:
14102002
Product information
Cape made of 100% polyester with elastic collar and adjustable double hook closure.
Material features: washable at 30 °C, antistatic, water-repellent and breathable.
Delivery contents
Haircutting cape SCOT
Technical information
| antistatic | yes |
|---|---|
| colour | checkered |
| type of cape | Hair cutting cape |
| washable at (C°) | 30 °C |
| water-repellent | yes |
| width | 120 cm |
| length | 140 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| breathable | yes |
| closure type | Double hook closure |
| material | Polyester |
| size | normal |
More information about the product in the catalogue on page:
178