- made of bamboo wood
- natural and environmentally friendly
- 100% recyclable and biodegradable
- Packaging content: 1 piece(s)
You are a hairdressing wholesaler?
Login
You are a hairdresser?
Find a distributor
Article number:
14102437
Product information
Made of bamboo wood, making it a natural and eco-friendly alternative, in view of increasing environmental impact by plastic pollution and increased CO2 emissions in plastics production.
Material features:
- Bamboo wood: 100% natural, recyclable and biodegradable
- Mirror glass: 100% recyclable
- Packaging: biodegradable
Delivery contents
Hand mirror WoodGREEN
Technical information
| colour | bamboo |
|---|---|
| with handle | yes |
| height | 22,4 cm |
| width | 36,4 cm |
| depth | 0,8 cm |
| Contents (pcs.) | 1 |
| material | Wood |
| weight | 680 g |
General warnings
Because it is a natural wood product, improper handling may cause discoloration.